Vyhledávání


Kontakt

Holení na intimních místech způsobuje bradavice

Jedním z argumentů pro vyholování na intimních místech byly hygienické důvody. V poslední době se však ukazuje, že tomu často bývá právě naopak. Holení problémy způsobuje

 
Zuzana Selementová, www.zena.cz, 12. 4. 2013 |
 
 

Jedním z argumentů pro vyholování na intimních místech byly hygienické důvody. V poslední době se však ukazuje, že tomu často bývá právě naopak. Holení problémy způsobuje.

Podle gynekologů však může odstraňování intimního ochlupení vést k větší náchylnosti k sexuálně přenosným infekcím a dalším problémům. Upozorňuje na to studie francouzských lékařů zveřejněné v odborném časopisu British Medical Journal.

 

Po vyholování genitálií se objevují bradavice

Holení a depilace v genitální oblasti dráždí a poškozuje pokožku. Narušuje se tak přirozená ochranná bariéra kůže a přes ni tak do těla může  proniknout infekce.  

Čím dál častějším problémem jsou tak molusky, bradavičky, které způsuje poxvirus. Sice nebolí, zato důkladně svědí. Čím víc se drbete, tím víc jich máte - třeba až sto, a rozškrábaná místa mohou hnisat. Nedoporučuje se ani vymačkávání, protože místo krvácí a vytváří se na něm jizva. Po akné je tato nemoc ve světě nejčastějším kožním problémem, takže brzy jistě stejně obvyklá bude i u nás.

Moluska je hladký, polokulovitý pupínek se stejné barvě jako okolní kůže. Může být i narůžovělý či nažloutlý a uprostřed má propadlinu. Bradavičky se vyskytují ve skupinách, především pod břichem a na intimních partiích, ale vyskytnout se mohou kdekoliv na kůži i osamoceně.

 

Holení - vliv porna?

"Virus je totiž přenosný pohlavním stykem a v posledních letech se šíří mnohem masověji," tvrdí vedoucí lékařského týmu dermatologů Francois Desruelles z Nice. Podle něj za to může móda, neboť přibývá žen, které se za pomoci vosku, ale také holením či laserem zbavují veškerého ochlupení.

"Není nám úplně zřejmé, proč lidé odstraňují své pubické (rostoucí na intimních místech) ochlupení, ale domníváme se, že to má určitou spojitost s pornografií, se zvýšeným sexuálním prožitkem, snahou navodit mladistvější vzhled a touhou odlišit se od lidské přirozenosti," podotýkají francouzští lékaři.

 

Před nákazou neochrání ani kondom

Jak uvádí francouzští lékaři, ani zdaleka se tento problém netýká jen žen. Až dvě třetiny pacientů tvoří muži.  U dospělých jsou považovány za sexuálně přenosnou nemoc a jejich zákeřnost spočívá v tom, že před nimi neochrání ani kondom

Totéž bohužel platí i o další virové infekci, která se přenáší sexem a její šíření umožňují hladce vyholené genitálie u mužů i u žen. Jedná se o nákazu HPV virem, který způsobuje nejen rakovinu děložního čípku, ale také genitální bradavice.

Tím ovšem výčet nekončí. Častá depilace intimních partií způsobuje drobné pupínky, svědění, kožní infekce, cysty a malé jizvičky. Přes 90 % francouzských pacientů, kteří navštíví kvůli těmto problémům dermatologa  přiznávají, že jejich potížím předcházela depilace.

 

Holíte se? Neděláte dobře!

Odstranění všech chloupků nebo ponechání jen úzkého pruhu může vést k výraznému podráždění. Představují totiž přirozenou ochranu před vnějšími vlivy včetně podráždění ze spodního prádla nebo oblečení. "Ženy si myslí, že dělají dobře, když se zbavují chloupků. Ale platí to pouze tehdy, když mají vši nebo muňky," připomíná také Dr. Melissa Goistová, gynekoložka z Národního zdravotního ústavu v americkém Ohiu. 

Bakterie se po kůži šíří relativně rychle a bez problému. Na oholené či depilované pokožce se vytvoří mikrotrauma a daná plocha je náchylnější k infekci a k patogenům," vysvětlují lékaři ve své studii. Tření může způsobit neviditelné mikrooděrky - což je příležitost pro bakterie, které se vplíží do krevního řečiště.

Pokud na vyholování trváte, dodržte aspoň tyto rady odborníků, abyste snížili riziko zanesení infekce:

  • vezměte si pokaždé nové žiletky
  • holte se pod teplou vodou 
  • používejte holicí krém

Vyholování intimních partií těla

 
Alena L., www.svice.cz,  28.6.2013
 

Dobrý den.

Trouhám se pozastavit nad trendem, vyholování intimních partií těla.
Jsem zdravotní sestra a často se setkávám s tím, že dochází k výskytu různých typů vyrážek a to nejvíce na pohlaví a podpaždí, právě z důvodu odstranění ochlupení.
Odstranění porostu je určitě estetické.
Pochopitelně je to volba každého člověka co preferuje,ale nemělo by se podcenit zdravotní riziko.
Vím že to je v několika posledních letech módním trendem v úpravě těla, jako i tetování, piercing aj.
Jako je celá příroda důmyslným mechanismem, tak i lidské tělo je uspůsobeno pro jeho praktickou ochranu a funkčnost.
Možná se ptáte proč zde uvádím tuto věc? Důvodem je upozornění na nepříjemná úskalí, která se mohou vyskytovat.
Diskoidní ekzém je charakteristický červenými, svědícími, mokvavými skvrnami ve tvaru mince. Skvrny se velmi snadno infikují.

Ekzém craquelé je suchou kůží objevující se na holeni a dolní části končetin ve studeném a větrném počasí. Hlavním důvodem je snížená produkce mazu a ztenčování kůže ve stáří.

Neurodermatitis je způsoben nervózním škrábáním a třením kůže a objevuje se na krku nebo na rukách u lidí, kteří jsou unaveni.

Varikózní ekzém se objevuje ve formě svědivých a podrážděných skvrn na končetinách v blízkosti křečových žil.

Ekzém citlivý na světlo se projevuje jako alergická reakce na sluníčko. Objevuje se na místech, která jsou vystavena slunci, jako obličej, krk, ruce a ramena. Velmi často k němu dochází při spálení kůže.

Pontus, dishydroitický ekzém, je charakterizován tvořením svědivých puchýřů na rukou a chodidlech. V teplém a zároveň vlhkém prostředí se zhoršuje, někdy může být způsoben stresem nebo citlivostí na kontakt s některými materiály (nikl) nebo také houbovou infekcí.

 

 

Jak to vidí chlap: Kde by se ženy (ne)měly holit?       

Chloupky na těle žen i mužů. Holit, anebo je nechat tak, jak velí příroda? To je tak trochu bázlivá otázka od studentky Veroniky směrem k našemu Josefu Hausmannovi. Schválně, jak to vidí chlap?

Josef hausmann 10. 04. 2014 

 

S porostem na těle, nebo jako holátko? Jak je to u mužů, a jak u žen? Na to se na e-mailu jaktovidichlap@prozeny.cz ptá Josefa Hausmanna 21letá studentka! Kde holit a kde ne? A souhlasíte s jeho odpovědí?

Čtenářka Veronika: "Dobrý den, jsem 21letá studentka a zajímá mě, jak vidí chlapi chloupky na těle? Takové běžné, jako jsou na břichu, zadečku, rukou, zádech, někdy krátké, někdy delší, některé ženy je mají malinko tmavší, jiné světlé. Já osobně nemám ráda chloupky na rukou, pokud jsou tmavé, mimo jiné. A zajímá mě tedy, jak to vidí chlapi, líbí se jim více žena s celým vydepilovaným tělem, nebo to nevnímají? A jak to vidíte u mužů? Holit? Neholit?"

Vážená Veroniko, jestliže jsem se dosud snažil v této rubrice postihnout názory chlapů (i třeba odvozeně z přirozených zákonitostí nebo odborných publikací), ve vašem případě budu odpovídat jen za sebe a "mně" podobné, protože znám i takové (pitomce), kterým se vyholenost líbí.

Jak asi víte, jsem zarytý klasik a "konzerva" a o tak zvaných moderních trendech si myslím totéž, co tak krásně řekl M. Kundera: "Být moderní znamená být konformnější než konformní". Móda vyholování se žen je zde tak deset patnáct let. Tisíce let nikomu chlupy ani chloupky nevadily, a najednou je to nehygienické a neestetické - nota bene v době, kdy se (skoro) každý denně koupe a moderní estéti, trend setéři a arbitři elegans nerozeznají Šturzu od Brauna.

Hezké je to, co je přírodní a přirozené. Zastánci vyholování se snaží popírat logiku přírody, což je ad absurdum dotažené na nejrozšířenější operaci dnešní plastické chirurgie, při které se (prý z estetických důvodů) zkracují malé stydké pysky. Můj nejzásadnější argument proti vyholování však spočívá v tom, že postaví-li se vyholená nahá žena do stoje spatného, vypadá jak nedospělá holka, jak dítě - zkrátka celé to zavání pedofilstvím.

Mně se líbí ženy dospělé, ba zralé a jejich vývěsním štítem je právě ten zarostlý trojúhelník - po jehož spatření (neřku-li dobytí) se mohou (podle mě normální) muži utlouct. Jeho absence na vyholených ženských tělech mi připadá, jako kdyby někdo z krásné secesní budovy otloukl původní omítku, a tvářil se, že její vzhled vylepšil.

 

Retro trend neoholených nohou se vrací na scénu

V posledních několika letech bylo naprosto nepředstavitelné, aby vyšly ženy do společnosti v neoholených nohách či si neoholily podpaží. Chlupatý porost je sice přirozeným projevem našeho těla, ale odstraňuje se už spoustu let. Ovšem některé ženy se proti tomuto "umělému" ideálu krásy rozhodly zaprotestovat a na internetu najdete několik webových stránek a skupin, kde se vzájemně podporují a fotí si své chlupy porostlé nohy.

ema, Novinky 1.8.2014 (zkráceno)

 

Retro trend vrací ochlupení na scénu

Ovšem stejně jako s módou, kde se jednotlivé etapy a vlivy střídají a vracejí, tak se stylem retro, vintage a návratem k přírodě neodvratně dochází i k návratu ochlupení. Tedy spíše ženy se snaží upozornit na to, že holení či neholení je jejich volba, a ostatní jim do ní nemají co mluvit. Stránky hairylegsclub.tumblr.com, které vyvolaly v současné době vlnu zájmu, nejsou tedy první ani poslední, které se problematickému holení věnují.

V tomto směru totiž existuje několik aktivistických skupin žen, například Project Bush, který si klade za úkol otevřít diskusi na toto téma a ukázat mladým lidem, že existuje více možností, než kolik jich vidí v mainstreamové kultuře.

 

Módní gigant podpořil zarostlý ženský klín

Na Facebooku také existuje stránka, kde se dívky z celého světa vzájemně přesvědčují, že holení ochlupení je nepřirozené, přináší jen bolest a správné je mít chlupy úplně všude. Losangelský módní gigant American Apparel, jehož snaha šokovat by se dala považovat za ochrannou známku, vystavil figuríny ve spodním prádle v newyorském obchodě ve čtvrti Soho zarostlé v partiích kolem třísel.

Jejich cílem je rozproudit a zahájit debatu o vnímání ženské krásy a současně zprostředkovat syrovost a reálnost ženské sexuality. Mimochodem kampaň této velmi oblíbené značky se těšila velkému úspěchu a díky své kontroverznosti se dostala téměř do všech světových médií.

Zarostlé podpaží je sexy. Ženy propadají novému trendu

 
Petra jansová, www.magazin.aktualne.cz, 22.6.2015
 

Diskuse na téma holit, či neholit v poslední době sílí. Některé ženy depilaci považují za součást hygieny, jiné za nežádoucí módní diktát.

 

Praha - "Chceme ženám ukázat, že mají možnost volby a mohou nakládat se svým tělem, jak uznají za vhodné," nechala se nedávno slyšet mladá Američanka Roxie Hunt. Kadeřnice ze Seattlu totiž patří do tábora odpůrců holení podpaží a k boji s módním diktátem vyzývá na svém blogu i další ženy.

Podobné hnutí jako v Americe vzniklo i na opačné části zeměkoule. Čínské feministky dokonce soutěžily na tamní sociální síti Weibo o nejhezčí zarostlé podpaží.

"Muži mají mnohem větší svobodu v rozhodování se, jak naloží se svým tělem. Nechci, aby se z neholení stal podobný diktát jako z holení. Jde mi o to, aby lidé nepovažovali zarostlé podpaží za nechutné, nehygienické nebo neženské," uvedla jedna z hlavních propagátorek neholení se a prominentní feministka Xiao Meili v rozhovoru pro The New York Times.

Do boje s většinovým názorem, že holení je nedílnou součástí hygieny, se zapojila i řada celebrit, například americká herečka Gwyneth Paltrow nebo britská modelka Kate Moss.

 

Lékaři proti holení?!

Skupinu odpůrců vyholených podpaží u žen mocně povzbuzuje řada lékařských studií, podle kterých holení způsobuje zdravotní problémy, ať už dermatologického, nebo gynekologického rázu.

Dermatoložka Kateřina Klauzová z pražské kliniky Asklepion sice potvrzuje, že kůže bez ochlupení je hygieničtější, zároveň připouští, že holení může nabourat přirozenou lidskou imunitu.

"Kůže bez ochlupení se udržuje v lepší hygieně, je však pravda že samotným holením se kůže poškozuje, utvářejí se v ní mikro poranění a tím dochází k prolomení kožní přirozené ochrany proti vnějším vlivům – bakteriím, virům i alergenům,“ říká. Klauzová také tvrdí, že kvůli narušení kožní bariéry v intimních místech může docházet ke snadnějšímu přenosu pohlavních chorob.

Na základě zkušeností ze své praxe potvrzuje, že počet Čechů, kteří podstupují různé techniky vedoucí k odstranění ochlupení, v posledních letech podstatně narostl. Mezi stále častější zákazníky patří i muži.

Že se z hygienické praktiky, známé už ve starověkém Egyptě nebo Řecku, stal v poslední době takřka módní diktát, potvrzuje i biolog a antropolog Jan Havlíček z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. "Trend holení dospěl do pomyslného vrcholu a v nejbližší době bude mít zřejmě klesající tendenci. Módní diktát se bude oslabovat a spíš bude docházet k jeho diverzifikaci," říká.

"To, že existují určité skupiny, které mají potřebu například prostřednictvím sociálních sítí ukazovat zarostlá podpaží, jen potvrzuje, že jde stále o něco výjimečného. Kdyby to tak nebylo, nebylo by potřeba zarostlé podpaží demonstrovat, " upozorňuje Havlíček.

Podle něj mají různé kultury rozlišné tendence modifikovat svoje tělo a právě holení je jednou z těchto úprav. "V naší kultuře je vnímáno jako součást standardů krásy, a proto to lidé dělají," dodává s tím, že jakmile trend praktikuje přes 50 procent populace dané kultury, stává se z něj módní diktát.

Havlíček zároveň podotýká, že z kulturní praktiky se například v USA stala už hygienická norma, přestože v Severní Americe se úprava ochlupení začala provozovat až po roce 1915, kdy přišla firma Gillette s masivní kampaní na holení podpaží.

 

Kdo se neholí, není Čech

Podle sexuologa Pavla Turčana jsou v Česku lidé, kteří se holí, stále ve většině. Například v případě holení na intimních místech je to podle něj až 95 procent žen, u mužů pak o 10 procent méně. Připomíná, že samozřejmě existují i lidé, které přitahuje přirozený vzhled. "Co můžeme ale dnes označit jako přirozené?" naráží na nejednoznačný přístup ke standardům krásy.

Turčan závěrem dodává, že podle zkušeností z jeho praxe převažuje zvyk ochlupení v intimních partiích vyholovat nebo upravovat. Ochlupení na těle pak věnuje péči až 80 procent žen.

"Nechme se ale překvapit, co nám vývoj přinese dále," uzavírá.

 

Žiletky odložte, vrací se trend chlupatého klínu a podpaží

 

Holit, nebo neholit? Takové dilema ženy příliš neřeší, v posledních letech totiž jasně převažoval trend úplného vyholení. Módní bible, za kterou je považován britský Tatler, nyní přišla s tvrzením, že je holení klínu minulostí. Ženy by měly odložit holicí potřeby a chloupky nechat narůst. 

 
ema, Novinky 21.10.2016
 

Miley Cyrusová, Michelle Rodrigezová, Lady Gaga nebo dcera Bruce Willise, herečka a aktivistka Scout Willisová. To by podle magazínu měly být slavné tváře, které mohou za znovuobjevenou popularitu neoholeného trendu.

Všechny jmenované celebrity fandí přirozenosti. A to nejen u intimních partií, ale například i u chlupatého podpaží, které hrdě vystavují na obdiv nejen na sociálních sítích, ale i na veřejnosti.

Do titěrných kalhotek chloupky nepatří

Redaktorka serveru tatler.com Layla Cambridgeová píše, že se „neholení“ vrací do módy poté, kdy nejžhavějším trendem byla brazilská depilace voskem nebo cukrovou pastou. Jako o všechny módní novinky, tak i o tento poměrně bolestivý kosmetický zákrok zájem pomalu opadá a veřejnost tak prý čeká nová éra zarůstání.

Popularitu si podle redaktorky holý klín získal ve 20. století pravděpodobně díky seriálu Pobřežní hlídka a také tehdy novému trendu titěrných kalhotek typu tanga.

Trend hustého obočí

Podle deníku Daily Mail fandí přirozeně chlupatému ohanbí i herečky Gwyneth Paltrowová a Cameron Diazová. To, že se do módy vrací chloupky, potvrzuje i trend hustého obočí, které proslavila modelka Cara Delevigneová.

Hustě pěstěné obočí je v kurzu od té doby, kdy se slavná modelka objevila na přehlídkových molech. Upravené oblouky tak vystřídaly pečlivě vytrhané úzké, téměř neviditelné čárky. Husté tmavé obočí je jedním z největších beauty trendů současnosti.

 

Neholte si klín! My vám prozradíme, proč je to dobré

16. 11. 2015

Do kurzu jde opět nevyholený klín. Myslíte si, že je to nevzhledné, nebo jste pro přírodní vzhled. Prozradíme vám, proč je lepší mít chlupy.

 V poslední době se rozšířil trend nevyholených rozkroků. Tato móda se začala šířit hlavně mezi mladými celebritami, které tak bojují proti "porno" vyholení. Je ovšem prokázáno, že chloupky předcházíte řadě chorob.

Lépe řečeno chlupy vás neochrání například před kapavkou nebo syfilis. Když si to vezmete z biologického hlediska, tak bychom chlupy už dávno neměly, kdyby to bylo pro tělo tak nevýhodné.

Vyholený rozkrok je náchylnější na různá bakteriální onemocnění. Mnoho nemocí se také přenáší převážně z kůže na kůži, a tak je tu opět další důkaz toho, že chlupy jsou lepší.

I když přijde většině lidí vyholený genitál estetičtější, na zdraví to žádné blahodárné účinky nemá. Kůže s chloupky je převážně čistější a zdravější než ta vyholená. Odhoďte tedy žiletky a nasaďte bombarďáky po babičce.

 

Brazilské depilaci odzvonilo! Celebrity razí nový trend. Hitem je přírodní vzhled intimních partií

31. července 2018 16:14

Éra odstraňování ochlupení z oblasti genitálií je nejspíš u konce. Doba přeje přirozenosti a porostu všeho druhu. Do sprch i magazínů se vrací ženy, které kašlou na žiletky i nejrůznější depilační a epilační metody.

 

 

Poté, co si pánové začali pěstovat plnovousy, došel přírodní trend i na něžné pohlaví. Dámám většinou na tváři nic nevyraší, ale mohou nechat zarůst své klíny. Chlupy jsou opět „in“ a nejde jen o menšinovou záležitost. Přelomu v oblasti úpravy genitálií si všimla i módní bible Vogue, která udává nové trendy.

Salóny poskytující brazilskou depilaci budou muset nejspíš změnit nabídku služeb. Chloupky se v budoucnu nebudou odstraňovat, ale opečovávat. To, co bylo před pár lety vnímáno jako zanedbaná hygiena, je nyní opět v kursu. Odborníci se shodují na tom, že jde o nevyhnutelný vývoj.

Porost si už pěstují i celebrity. Mezi průkopnice přírodního vzhledu patří Emma Watson (28), Cameron Diaz (45), Gwyneth Paltrow (45) či Lady Gaga (32). Slavné dámy se už na sociálních sítích chlubí huňatým podpažím, teď to podobně bude vypadat i v jejich kalhotkách.

Vogue dokonce radí, jak správně pubické ochlupení udržovat. Pro zkracování se nedoporučují zastřihovače, ale nůžky a hřebínek. Základem jsou kvalitní kosmetické přípravky s obsahem esenciálních olejů zamezující šíření bakterií a nepříjemného zápachu. Vhodné je prodyšné bavlněné spodní prádlo.